מהי לימפומה ומה הקשר להודג'קין?

תומאס הודג'קין היה רופא וחוקר אנגלי בעל אישיות סבוכה ותחומי עניין יוצאי דופן. "הקשר בין תפקודי הטחול ומערכת הלימפה", למשל, היה נושא שהקסים אותו עוד כסטודנט.

הודג'קין ביצע במשך חייו מאות נתיחות פתולוגיות. הוא הגיע למסקנה שבלוטות לימפה מוגדלות בקרב מנותחיו הדוממים, לא תמיד העידו על מחלה זיהומית כמו שחפת. "מדובר במחלה אחרת", פרסם הודג'קין ב-1832, "מחלה שאינה זיהומית".

דייקנותו של הודג'קין באבחון הסימפטומים – מרשימה את החוקרים עד היום,  במיוחד בהתחשב בעובדה שלרשותו עמד רק סטטוסקופ. מה שלא ידע הפתלוג הנמרץ הוא ש"מחלת הודג'קין" הינה למעשה מחלה סרטנית שתכונה בעתיד לימפומה.

הוא לא ידע, שכעבור 200 שנה טיפולי הכימותרפיה יהפכו תמותה של 100% מהחולים, להבראה מלאה כיום  של כ-90% מהחולים. ושהשם 'הודג'קין' יהפוך לתואר כה בסיסי ברפואה עד שגם מחלה שאינה הודג'קין מובהקת, תקרא על שמו.

***

לצד מערכת כלי הדם נמצאת בגופנו מערכת זרימה מקבילה – מערכת הלימפה.

מערכת הלימפה היא "המוביל הארצי" של מערכת החיסון. רשת צפופה של צינורות ונימים דקיקים שמתפרשים על רוב רקמות הגוף, ומקשרים אותן אל כלי הדם. תאי המערכת החיסונית נעים בתוך נוזל הלימפה אל ה"בסיסים הצבאיים" של המערכת (קשרי לימפה).

הבסיסים משמשים את חייליה הנאמנים של מערכת החיסון לחניה, אימון ופעילות מבצעית. החיילים הם תאי מערכת החיסון, והפעילות המבצעית היא תקיפת גורמים עוינים (חיידקים ונגיפים) ומניעת מחלות. הבסיסים – קשרי הלימפה (או: בלוטות הלימפה) פרוסים באתרים רבים בגוף: בבתי השחי, במפשעות, באזור הצוואר, מתחת ללסתות ובמקומות נוספים. קשר הלימפה הגדול ביותר בגוף הוא הטחול.

בנוסף מערכת הלימפה מנקזת עודפי מים ומומסים שמצטברים במקומות שונים בגוף, ומונעת הצטברות של נוזלים במקומות שונים בגוף (בצקות).

לימפומה הוא שמה של מחלה בה תאים סרטניים מתרבים ללא שליטה במערכת הלימפה ותוקפים אותה. לימפומה, בסוג של פרדוקס, מתפתחת בתוך המערכת החיסונית, זו שתפקידה להגן על הגוף ולחסל כל אויב. מערכת ההגנה הטבעית של הגוף כושלת במלחמה נגד התאים הסרטניים, בוגדת בגוף. ובגלל שמערכת הלימפה ממוקמת בכל הגוף, המחלה עלולה להתפתח בכל אזורי הגוף.

מחלות לימפומה השכיחות בילדים מתחלקות ל-2 סוגים: לימפומה ע"ש הודג'קין ולימפומה שאינה הודג'קין (NHL). בטבלה הבאה תמצאו סקירה מהירה על ההבדלים בין 2 הקבוצות.